Management Introduction
  • Executive Directors
  • Independent Non-executive Directors
    Mr. Shie Tak Chung 佘德聪
    Mr. Shie, appointed as an executive director and the Chairman of the Company on 25 October 2016, is mainly responsible for the overall corporate development, and strategic planning of the Group. Mr. Shie has over 20 years of management experience in the real estate industry in the PRC. Mr. Shie obtained a bachelor’s degree majoring in International Economics and Trade from Xiamen University in January 2014. Mr. Shie holds a lot of important social positions, including committee member of the National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (中国人民政治协商会议全国委员会委员), executive vice president of Hong Kong Association for the Promotion of Peaceful Reunification of China (中国和平统一促进会香港总会常务副会长), vice president of Hong Kong Federation of Fujian Associations (香港福建社团联会副主席), consultant of Fujian Chamber of Commerce (旅港福建商会顾问), deputy chairman of the Hong Kong Fujian Charitable Education Fund (香港福建希望工程基金会副主席), honorary president (life) of Shishi City Residents’ Association (石狮市旅港同乡公会永远荣誉会长), honorary president (life) of the General Association of Xiamen (H.K.) Limited (香港厦门联谊总会永远名誉会长), executive council member of Fujian Overseas Friendship Association (福建海外联谊会常务理事), executive committee member of All-China Federation of Returned Overseas Chinese (中华全国归国华侨联合会常务委员) and executive deputy chairman of Share-Happiness Benevolent Fund Limited (香港乐群慈善基金会有限公司常务副主席).
    Mr. Wu Zhisong 吴志松
    Mr. Wu, appointed as an executive director of the Company on 25 October 2016, is mainly responsible for the financial management and supervision of the Group. Mr. Wu has been the financial controller of Fujian Jiande Group Company Limited (福建建德集团有限公司) since December 2011 and was the financial controller of Shishi Jiande Property Development Company Limited (石狮市建德房地产有限公司) from August 2006 to December 2011. Prior to joining Shishi Jiande Property Development Company Limited, Mr. Wu worked as a civil servant at the National Tax Bureau of Quanzhou (泉州市国家税务局). Mr. Wu holds important social positions, including representative of the Quangzhou Municipal People’s Congress (泉州市人民代表大会代表) and executive committee member of Shishi Federation of Industry & Commerce (石狮市工商联常委). Mr. Wu obtained a bachelor’s degree majoring in applied chemistry from Huaqiao University (华侨大学) in July 1990. Mr. Wu has become a qualified intermediate accountant of the PRC since December 1999 and has become a qualified senior economist of the PRC since February 2015.
    Mr. Tsoi Kin Sze 蔡建四
    Mr. Tsoi, appointed as executive director and Chief Executive Officer on 16 December 2021, is mainly responsible for the overall operation management of the Group. Mr. Tsoi has over 20 years of management experience in the real estate industry in the PRC, served as the executive director and Chief Executive Officer of the Company from 25 October 2016 to 22 November 2019 and rejoined the Company on 16 December 2021. Mr. Tsoi holds a number of important social positions, including standing committee member of Fujian Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (中国人民政治协商会议福建省委员会常务委员), president of Hong Kong CPPCC of Fukien Province Members Association (福建省港区政协委员联谊会会长), deputy chairman of Hong Kong Federation of Fujian Associations (香港福建社团联会副主席), president of Island West Branch of Hong Kong Federation of Fujian Associations (香港福建社团联会港岛东分会会长), chairman of Volunteer Committee of HKCPPCC (Provisional) Members Association (港区省级政协委员联谊会义工委员会主任), executive vice president of Hong Kong Association for the Promotion of Peaceful Reunification of China (中国和平统一促进会香港总会常务副会长) and honorary president (life) of Hong Kong Quanzhou Clans United Association (香港泉州市同乡总会永远名誉会长).
    Mr. Ma Sai Yam 马世钦
    Mr. Ma, appointed as an independent non-executive director of the Company on 25 October 2016, is a practicing solicitor in Hong Kong and has accumulated over 20 years of experience in the legal field. He was admitted to practice law as a solicitor in Hong Kong in September 1997 and has been a member of The Law Society of Hong Kong since then. Mr. Ma has been a partner and a practicing solicitor of Ma Tang & Co., since March 2002. Prior to his current position, he had served as a consultant and a practicing solicitor of Tang, Lai & Leung from June 2000 to March 2002. Since May 2015, Mr. Ma has been an independent non-executive director of Golden Power Group Holdings Limited, the shares of which are listed on the Main Board (stock code: 3919) and transferred from GEM of the Stock Exchange (stock code: 8038) on 10 November 2017. Since February 2020, he has been an independent non-executive director of Artini Holdings Limited, the shares of which are listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 789). Mr. Ma graduated from the University of London in the United Kingdom as an external student in August 1991 with a Bachelor’s science degree in Economics. He subsequently obtained a Postgraduate Certificate in Laws from The University of Hong Kong in June 1995 and a Master degree in laws from Renmin University of China in the PRC in January 2012.
    Mr. Zhang Senquan 张森泉
    Mr. Zhang, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 25 October 2016. Mr. Zhang is the chief executive officer of Zhong Rui Capital (Hong Kong) Limited (中瑞资本(香港)有限公司), a consultancy company, and also served as the company secretary of Pengrun Holding Limited (鹏润控股有限公司) since February 2020 and the company secretary of Kunda Mining Holdings Company Limited (坤达矿业控股有限公司) since March 2020. Mr. Zhang currently is an independent non-executive director of Beijing Digital Telecom Co., Ltd. (北京迪信通商贸股份有限公司), the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 6188); an independent non-executive director of Natural Food International Holding Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 1837); an independent non-executive director of Bonny International Holding Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 1906); an independent director of Jiangsu Aidea Pharmaceutical Co., Ltd. (江苏艾迪药业股份有限公司); and an independent non-executive director of Sang Hing Holdings (International) Ltd., the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 1472). He is a member of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, China Institute of Certified Public Accountants and American Institute of Certified Public Accountants. Mr. Zhang used to be the independent director of Topchoice Medical Investment Co. Inc., the shares of which are listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600763SH), from December 2014 to March 2017, and the independent non-executive director of Casablanca Group Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 2223), from April 2015 to April 2018. Mr. Zhang was the managing director of Southwest Securities International Securities Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 812) from February 2016 to March 2020. He was the chief financial officer and joint company secretary of Huazhong In-Vehicle Holdings Company Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 6830) from May 2014 to July 2015. He served as head of the Strategic Development Department of Goodbaby International Holdings Limited, the shares of which are listed on the Stock Exchange (stock code: 1086), from March 2013 to April 2014. He has more than 10 years of professional experience in accounting and auditing, and worked at Ernst & Young, KPMG and Deloitte Touche Tohmatsu serving several positions from audit staff to audit partner from 1999 to 2012. Mr. Zhang received his bachelor’s degree in economics from Fudan University in 1999.
    Mr. Yang Quan 杨权
    Mr. Yang, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 25 October 2016. Mr. Yang became an assistant professor of the School of Economics of Xiamen University in July 2006, an associate professor in August 2009 and a professor in August 2014. He was a visiting scholar of Cornell University in the United States of America from January 2011 to January 2012 and Durham University Business School in the United Kingdom from October 2017 to October 2018. Mr. Yang graduated from East China Institute of Chemical Technology (currently known as “East China University of Science and Technology”) with a bachelor’s degree in environmental supervision from the environmental engineering faculty in July 1991. He obtained a Master’s degree in commercial economics in July 1997 and a doctor’s degree in global economic in June 2006 from Xiamen University.